Jak vybrat webhosting

V této sekci webu naleznete informace, rady a tipy k výběru nejvhodnější webhostingové služby. V současné době je webhostingových služeb a jejich poskytovatelů velmi hodně, ale jejich kvalita zdaleka nedosahuje stejné úrovně. Proto zde uvedu jen opravdu kvalitní, známé a prověřené webhostingy s dlouhou dobou působení na českém internetu, s nimiž mám dobré zkušenosti.

Pokud si teprve vybíráte z poskytovatelů webhostingu, svou volbu si promyslete. Pro Vaši www prezentaci požadujte vždy kvalitní služby – výběr vhodného webhostingu patří k jednomu z klíčových aspektů pro úspěch celého webu. Ať už se jedná o kvalitu serverů, dostupnost, schopnou technickou podporu, služby.

V prvé řadě je důležité zjistit si kvalitu serverů a používané technologie a zároveň zhodnotit, které služby jsou pro Váš projekt skutečně potřebné. Pokud váháte, obraťte se na mě, s výběrem nejvhodnějšího webhostingu rád poradím.

Poskytovatelé webhostingu většinou nabízí skriptovací technologie PHP, ASP, ASP.NET, JSP aj., z databází jsou nabízeny především MySQL, PostgreSQL a MS SQL. Stránky na server se kopírují převážně protokolem FTP. Pro prezentace založené na redakčních systémech jako je WordPress požadujte operační systém serveru Linux, podporu PHP a MySQL, zapnutý mod_rewrite a php_memory_limit minimálně 128 MB.

Webhosting zajišťuje umístění fyzických souborů na serveru poskytovatele. Aby se uživatelé internetu ke stránkám dostali, je potřeba mít zaregistrovánu vhodnou doménu (např. s názvem společnosti, zkratka, …). Alternativně lze u některých firem zdarma využít domény III řádu, například vasejmeno.poskytovatel.cz.

Součástí webhostingových služeb jsou většinou také e-mailové schránky s antispamovými a antivirovými filtry, stahování pošty do poštovního klienta protokolem POP3, IMAP, odesílání pošty protokolem SMTP.

Samozřejmostí také bývá technická podpora pro zákazníky, tedy možnost v případě technických problémů či dotazů kontaktovat poskytovatele prostřednictvím telefonu, e-mailu. Někde bývá technická podpora omezena na pracovní dny, u některých firem bývá podpora dokonce nonstop.

V případě vyšších nároků na rychlost, spolehlivost, na množství podporovaných služeb a technologií je dalším krokem serverhosting, kdy je zákazníkovi pronajímán celý server (případně další alternativy, jako například virtuální servery).

Poplatky za webhostingové služby nejsou nijak vysoké, poskytovatelé je drží na podobných cenách kvůli konkurenci. Někteří však mají ceny hodně nízké, ale tam je potřeba hledět na to, jestli kvalita těchto služeb už není za únosnou hranicí. Proto si vybírejte hostingy kvalitní s dlouhou tradicí a popularitou.

 

Jak registrovat webhosting

Pokud jste si již vybrali vhodný webhosting, není nic jednoduššího, než samotná registrace.

Registrace webhostingu se rozhodně nemusíte obávat. Stačí kliknout na odkaz webových stránek níže uvedených ověřených webhostingových společností a pomocí přehledného průvodce si webhosting registrovat. A samozřejmě provést registraci vhodné domény druhého řádu, to vše na stránkách dané webhostingové firmy.

Prověřené webhostingové služby, které doporučuji

V této tabulce můžete porovnat webhostingové služby podle následujících parametrů:

Název tarif cena prostor e-maily MYSQL
Český hosting Český hosting 1000 Kč 5 GB neomezeno 10 databází
Webhosting C4 C4 Hosting 1200 Kč včetně domény 20 GB 100 10 databází
Savana SAVANA 500 cca 900 Kč 15 GB neomezeno neomezeno

Významní klienti

Univerzita Palackého v Olomouci
Festa Servis s.r.o.
Adam Velkoobchod s.r.o.
Fakultní nemocnice Olomouc