Implementace redakčního systému WordPress

 

Jedním z hlavních pilířů nabídky mých služeb je implementace redakčních systémů. K nejznámějším z nich patří WordPress, Drupal nebo Joomla! V aktuální době se specializuji výhradně na WordPress. Jeho rozšířenost a moje dlouhodobá práce s velmi dobrými výsledky jednoznačně ukazují, že právě tento systém je pro administraci a celý „motor stránek“ ideální.

Dobrá volba k využití redakčního systému je v případě jednoduchých i středně složitých informačních serverů, malých i velkých firemních prezentací.

Proč je výhodné použít redakční systém?

Některé redakční systémy jsou k dispozici zdarma, to ale neznamená, že nejsou kvalitní. Na jejich vývoji pracují desítky profesionálních programátorů, kteří systém neustále vylepšují a aktualizují, jako v případě WordPressu. Díky otevřenému kódu navíc vznikají tisíce doplňkových pluginů a lze s jejich využitím docílit téměř jakéhokoliv efektu, tudíž klient nemusí platit značné sumy programátorům, kteří by sami podobné aplikace od začátku vytvářeli týdny nebo měsíce. Každý uživatel takového systému se velmi rychle naučí základní i pokročilou webovou správu.

Web s WordPressem umí téměř cokoliv. Jeho použití je velmi často užívané a zcela oprávněně. Díky stálému vývoji tohoto systému v souladu s vývojem technologií je zkrátka ideálním řešením pro WWW prezentace – nenáročný na provoz na serveru, přitom velmi efektivní a výkonný. Veškerá správa obsahu, vkládání obrázků, vytváření fotogalerií, vkládání videí, doplňování produktů, popisů, probíhá v uživatelsky přívětivém redakčním systému, ve kterém se lehce orientuje.
Ke každé WWW prezentaci připravuji zcela zdarma návod k obsluze redakčního systému s vysvětlením všech potřebných úkonů doplněných o názorné ukázky pomocí screenshotů.


Na požádání Vám umožním přístup do cvičné verze WordPressu, kde si budete moci vyzkoušet administraci obsahu, nahrávání obrázků, projít si celkovou strukturu systému.
Kontaktujte mě a dozvíte se víc.

 

Úvod do WordPressu (kap. 1 z manuálu)

Redakční systém WordPress (WP) patří v současné době mezi nejkvalitnější a nejvyužívanější redakční systémy pro dynamické webové stránky díky svému modernímu kódu a struktuře, databázi, množství doplňkových pluginů a přehledné administraci.

Systém pracuje s nejnovějšími technologiemi z oblasti PHP (skriptovací programovací jazyk) a MYSQL (databázový systém založený na SQL jazyku). Velmi stručně by se dalo fungování systému popsat tak, že se z administrace ukládají data vložená uživatelem do databáze MYSQL, ze které se do www stránek pomocí skriptovacího jazyka PHP načítají do předem vytvořených základních šablon. Šablony jsou zhotoveny ve formě HTML kódu z rozřezaného originálního grafického designu a stylovány pomocí kaskádových stylů CSS (typografie, barvy, formátování bloků obsahu).

Základní princip práce s obsahem: příspěvky a stránky

Pro uživatele systému je nejdůležitější pochopit základní princip, na kterém systém pracuje s obsahem. Jedná se o 2 typy obsahu: Příspěvky a Stránky.

Oba typy lze v administraci editovat, přidávat, řadit do skupin dle individuálních potřeb – patří k nejvyužívanějším prvkům obsahu na většině internetových stránek.

Příspěvky se dynamicky řadí do kategorií (rubrik) nejčastěji podle data vložení a využívají se pro aktuality, produkty, reference a podobné typy obsahu.

Stránky jsou naopak statickými, napevno vytvořenými, a zastávají důležité místo v celé struktuře webu. Jsou nejčastěji fixně umístěny buď do vodorovného, nebo vertikálního menu – např. stránky O firmě, Kontakty.

WP dále umožňuje tvorbu obsahu pomocí obou typů v několika rovinách, užívá logické členění, které je založené na následující hierarchii:

 • Stránka -> Podstránka -> Stránka podstránky… Postup: Jednoduše hierarchicky zvolit danou Nadřazenou stránku při editaci nebo tvorbě nové stránky.
 • Rubrika -> Podrubrika -> Rubrika podrubriky -> … -> Příspěvek… Postup: Při psaní příspěvku zatrhnout příslušnou rubriku/y nebo podrubriku/y. Na rozdíl od stránek lze zaškrtnout u jednoho příspěvku více rubrik, například v blogu může jeden příspěvek patřit jak do rubriky Cestování, tak Výlety.

Pomocí vypisování obsahu (funkce WP Loop a jiné) lze na webu zobrazit téměř jakoukoliv požadovanou logickou strukturu odvíjející se od tohoto základního principu: výpis článků web magazínu, výpis produktů či služeb, výpis projektů nebo realit.

Další typy obsahu

K dalším důležitým typům obsahu patří Média (fotografie, soubory *.pdf či *.doc).

Nahrávání obrázků probíhá pomocí moderního uploaderu, který umožňuje upload až několika desítek souborů nebo fotografií naráz. Z fotografií lze vytvořit pro každou stránku vlastní galerii nebo vizualizaci.

V základním nastavení lze rovněž přes administraci přidávat Odkazy na ostatní stránky, např. www stránky partnerů, dalších společností, pokud je na webu vložen v panelu nebo v patičce box s touto funkcí. Lze upravit a přidat libovolné www adresy přes Odkazy – vyplněním názvu odkazu a jeho URL.

V případě web magazínu může uživatel přidávat pod každý článek Komentáře, hodnotit jej, nabídnout čtenářům odběr článků pomocí technologie RSS, a jiné.

Na webu lze vytvořit libovolné množství uživatelů a přiřazovat jim různá práva (admin – může měnit všechna nastavení webu, šéfredaktor – může přidávat a editovat stránky, atp.)

Pomocí Nastavení lze měnit parametry webu – změna formátu času, datum, zobrazení úvodní stránky, počet článků zobrazených v kategorii na jednu stránku, možnosti komentářů, soukromí. Tyto funkce však běžný uživatel pro správu svého projektu potřebovat nebude, takže ani v tomto manuálu k tomu nebude prostor.

Pluginy

Na WP existuje několik tisíc pluginů (zásuvných modulů nebo také doplňků). Jsou to externí komponenty, které nadstavují systém o zajímavé funkce téměř libovolného charakteru. Pro mé klienty využívám celou řadu těchto pluginů, některé z nich jsou uvedeny v následujícím seznamu. Jejich použití se vždy odvíjí od požadovaných funkcí systému a není cílem jich využívat co nejvíce za každou cenu – naopak. Čím více pluginů, tím větší náročnost na jejich úpravy, implementace a aktualizace, tudíž je snaha vždy využít jen ty skutečně nutné. A zároveň musí být co nejkvalitnější, což také zajišťuje, že pro ně budou vycházet stále nové a nové aktualizace.

 • generování mapy webu formou XML nebo HTML výstupu
 • otevírání a zobrazování obrázků a galerií pomocí technologií Lightbox 
 • kontaktní / objednávkové formuláře (včetně ochrany proti spamu a zabezpečení formulářů)
 • drobečková navigace (tzv. breadcrumb)
 • nadstandardní fotogalerie NEXTGEN GALLERY
 • vizualizace obrázků ve stránkách pomocí Portfolio Slideshow
 • upload obrázků a automatické generování miniatur a dalších velikostí podle konfigurace, automatická změna maximální velikosti pro šetření místa na serveru
 • pro web magazíny – hodnocení článků uživateli, zobrazení počtu přečtení článků, výpis podobných článků, …
 • možnost libovolného počtu jazykových mutací přehledně editovatelných v administraci (angličtina, němčina, …)
 • implementace měřícího kódu Google Analytics – nejlepší nástroj pro statistiku návštěv + analýzu (odkud návštěvníci přišli, z jakých vyhledávačů, z jakých www stránek)
 • rozšířená nadstavba textového editoru v administraci pro možnost vytváření složitějších tabulek, sloupců, atypické možnosti formátování textu
 • stránkování příspěvků pomocí navigační lišty
 • Implementace pluginů sociálních sítí (Facebook Like Box, G+, …)
 • konfigurace nejpoužívanějšího pluginu pro SEO optimalizaci All In One SEO Pack
 • systém pro zasílání Newsletterů přímo z administrace webu

Pluginy, které používám většinou již v základní implementaci WP, jsou vyznačeny tučným písmem.

Významní klienti

Univerzita Palackého v Olomouci
Festa Servis s.r.o.
Adam Velkoobchod s.r.o.
Fakultní nemocnice Olomouc